A A A Powiększ tekst
Mapa strony
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wysokiem Mazowieckiem

Dożywianie

Polski Komitet Pomocy Społecznej

 

Zarząd Okręgowy w Łomży

 

 

Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Okręgowy w Łomży jest samodzielną, samofinansującą się, statutową jednostką organizacyjną Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „ Polski Komitet Pomocy Społecznej”.

Podstawowe, określone w statucie, cele Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej to: 

dobrowolne, bezinteresowne niesienie różnorodnych form pomocy osobom i rodzinom, które z różnorodnych przyczyn niezdolne są do rozwiązywania swych życiowych problemów, w szczególności ludziom starym, niepełnosprawnym, chorym, samotnym, rodzinom pozbawionym środków do życia, ubogim i bezradnym.

Celem PKPS jest także kształtowanie postaw społecznych sprzyjających bezpośredniemu uczestnictwu w działaniach na rzecz osób potrzebujących pomocy bądź wspieranie takich działań.

Polski Komitet Pomocy Społecznej Zarząd Okręgowy w Łomży realizuje cele statutowe PKPS w Łomży pomagając osobom potrzebującym wsparcia, nie akcyjnie, nie ”od święta”, ale w codziennej systematycznej pracy. 

Te jednostki organizacyjne- „instytucje” pracujące na rzecz osób niepełnosprawnych, starszych, chorych, ubogich, bezdomnych pozbawionych środków do życia to:

  • Dom Pomocy Społecznej im. Wiktorii Kowalewskiej ( www.lomza-dps.pl )
  • Ośrodek Rehabilitacji Leczniczej – Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia Nr 10-00-000509-12-03-05 ( www.rehabilitacjalomza.pl )
  • Ośrodek Wsparcia w Kownatach ( www.kownaty-osrodekwsparcia.pl )
  • Ośrodek rehabilitacyjno-wypoczynkowy „Pensjonat Ptaki” w Balikach ( www.pensjonatptaki.pl )
  • Stołówka z systemem dowożenia posiłków do domu ( szczegóły )

Zarząd Okręgowy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Łomży w 2012r. przekazał 105 ton żywności o wartości 365 tys. zł, 2575 osobom ubogim. Były to następujące artykuły spożywcze: dżem, groszek z marchewką, herbatniki, kasza gryczana, klopsiki w sosie pomidorowym, koncentrat pomidorowy, makaron w świderki, masło ekstra, mąka pszenna, mleko UHT, olej rzepakowy, płatki kukurydziane, ryż biały, ser podpuszczkowy, ser topiony, mielonka wieprzowa, cukier biały.

 

Do prowadzenia w/w działań Zarząd Okręgowy PKPS dysponuje obiektami, których jest notarialnym właścicielem:

- w Łomży UL. Sikorskiego 222 budynek 4 kondygnacyjny o powierzchni ok. 1000 m2 + działka 500 m2

- w Kownatach budynek 4 kondygnacyjny o powierzchni ponad 700 m2 + 1 ha działka

- w Balikach Ośrodek rehabilitacyjno – wypoczynkowy o powierzchni 500 m2 + 1000 m2 działka

- Posiadamy 3 samochody : dostawczy, 9 osobowy mikrobus, 28 osobowy autobus.

 

Dla realizacji celów statutowych w tym tworzenia i animowania w/w „instytucji” ZO PKPS pozyskuje środki finansowe z wielu źródeł w tym : dotacje rządowe, samorządowe, środki z prowadzonej działalności oraz na realizację autorskich projektów rządowych, samorządowych i unijnych.